Jdi na obsah Jdi na menu

Zlatá tretra Ostrava 2017

30. 6. 2017

28. 6. jsme shon konce školního roku vyměnili za lákavou nabídku toho nejlepšího, co můžeme u nás v Česku na atletickém oválu zhlédnout. Hned po obědě jsme vyrazili plni očekávání do Ostravy na atletický mítink 56. ročníku Zlaté tretry.

Myslím si, že naše očekávání byla naplněna. Už v předprogramu v odpoledních hodinách bylo na co se dívat. Zajímavé byly závody veteránů na 100 m, štafeta 4x100 m českých juniorů, ale i závody ve sprintu našich nejmladších českých nadějí v tzv. Čokoládové tretře (např. Terezie Táborská v 11 letech zvítězila v běhu na 300 m v čase 43,56 s !!!).

Hlavní program byl neméně zajímavý. Ve skoku vysokém jsme měli možnost sledovat českého výškaře Jaroslava Bábu, kterému se bohužel nedařilo, a s výkonem 220 cm skončil na 10. místě. Naopak velkou radost nám udělal český koulař Tomáš Staněk. Ten dokázal vrhnout kouli, vážící 7,26 kg, do vzdálenosti 21,63 m a suverénně zvítězil.

V běhu na 1500 m žen zaběhla etiopská běžkyně Tsegay Gudaf rekord mítinku 4:00,96 min.

V mužském oštěpu jsme byli svědky velmi zajímavého souboje českých a německých reprezentantů. Z našich se nejlépe dařilo Jakubu Vadlejchovi (86,43 m). Vítězslav Veselý si závody zpestřil dodatečným převzetím bronzové olympijské medaile z LOH v Londýně. Suverénně nejlepší výkon (91,53 m) však předvedl olympijský vítěz z Ria Thomas Röhler a po zásluze vyhrál.

Ve steeplu (běh na 3000 m překážek) dominovali Keňané a Etiopané. Výsledný čas 8,11 min Benjamina Kigena byl velmi pěkný.

Velice očekávaným byl běh na 300 m mužů. Náš rekordman Pavel Maslák bojoval proti jihoafrickému olympijskému vítězi a mistru světa Wayde Van Niekerkemu. Nádherný závod byl ozdoben Van Niekerkovým světovým rekordem 30,81 s. Pavel Maslák zaběhl český rekord 31,80 s.

Trojskok zůstal ve znamení jediné - americké hvězdy, dvojnásobného olympijského vítěze Christiana Taylora. Svým výkonem 17,57 m neměl konkurenci.

Napínavý závěr měl běh na 1 000 m mužů. Náš nejlepší mílař současnosti - Jakub Holuša podlehl až ve finiši o pouhých devět setin sekundy Keňanu Kipkoechovi (2:18,51 min), a skončil tak druhý.

Nádhernou podívanou v běhu na 10 000 m předvedl čtyřnásobný olympijský vítěz a pětinásobný mistr světa, britský atlet somálského původu Mo Farah. Se závoděním na atletickém okruhu se, za bouřlivého potlesku, „rozloučil“ vítězstvím v čase 27:12,09 min.

Největší atletický „bonbonek“ si organizátoři přichystali na závěr. Běh na 100 m mužů, jehož hlavní hvězdou i hvězdou celého letošního ročníku byl nejrychlejší muž této planety Usain Bolt. Osminásobný olympijský vítěz a jedenáctinásobný mistr světa letos navštívil Ostravu poosmé, bohužel naposledy. Sezona 2017 je pro něho tou poslední . Proto se celý závod i závěr celého programu nesl ve znamení loučení. Bolt se s diváky rozloučil vítězstvím (10,06 s). Patnáct tisíc diváků ho na oplátku odměnilo bouřlivými ovacemi ve stoje, po kterých následoval rozlučkový ceremoniál.

Myslím si, že jsme měli možnost vidět nádherné atletické výkony, které byly podpořeny i skvělou diváckou kulisou. Určitě je potřeba ocenit i perfektní organizaci celého mítinku, protože vše fungovalo bezchybně a na minutu přesně.

Na závěr nám nezbývá než doufat, že se naši žáci na atletiku do Ostravy podívají i někdy příště.